728 x 90

Candidates registered for 2018 elections

img

Nominations have closed, the withdrawal period is over and the official list of candidates running in the 2018 Municipal and School Board Elections is now official.
While some local electoral districts have seen election due to acclamation, all will still hold elections for the remaining positions on Oct. 24.

Town of Swan River

Electors in the Town of Swan River select one mayor and six councillors at large when they head to the polls.
Earning the title of mayor by acclamation was Lance Jacobson. While new to the position of mayor, Jacobson has served the municipality as deputy mayor and as councillor.
Included in the electoral race for councillor seats are incumbents Phyl Friesen, David Moriaux, Duane Whyte and Jason Delaurier as well as newcomers Colleen Clark, Les Rolsky, David Gray, Corinna Medwid and Johnny Wintoniw.
Current mayor Glen McKenzie and councillor Jason Sakal have chosen not to run.

Municipality of Swan Valley West
Electors in the Municipality of Swan Valley West select one reeve at large and six councillors using a ward system – as well as three members to serve on the Benito Local Urban District (LUD) committee – when they head to the polls.
Earning the title of reeve by acclamation was incumbent Bill Galloway.
Also acclaimed to their wards were councillors Glen Foster in Ward 1, who was incumbent to the position, and newcomer Tyler Kushniryk in Ward 4.
Included in the electoral race for councillor seats for Ward 2 are incumbent Carrie Blosha and newcomer Shayne Yaschyshyn, Ward 3 are newcomer Bill Gade and incumbent Terry Neely, Ward 5 are incumbent David Minish and newcomer Matt Wills and in Ward 6 are incumbent Brian Burick and newcomer Darryl Pierrepont.
Vying for the Benito LUD committee positions are incumbents Dale Offenberger and Grant Schneider alongside newcomers Curtis Hack and Brad Kushniryk.
Current councillor Irwin Steen and LUD committee member Bill Zebinski have chosen not to run.

Municipality of Minitonas-Bowsman
Electors in the Municipality of Minitonas-Bowsman (MMB) select one reeve and six councillors at large when they head to the polls.
Former Rural Municipality of Minitonas councillor Walter Pacamaniuk and current MMB councillor Larry Mychalchuk will go head-to-head for the position of reeve.
Included in the electoral race for councillor seats are incumbents John Caruk, Garry Bartel, Courtney Densen, Leanne Hutman and Stuart Walmsley as well as newcomers Doug Wagner, Walter Kolisnyk and Stacy Van Koughnett.
Current reeve Clint Eisner has chosen not to run.

Rural Municipality of Mountain
Electors in the Rural Municipality of Mountain select one reeve at large and six councillors using a ward system – as well as two members to serve on each of the Pine River LUD, Mafeking LUD and Birch River LUD committees – when they head to the polls.
Running for reeve are incumbent Marvin Kovachik and newcomers Keith Behrmann and Robert (Bob) Hanson, who had served from 2010 to 2014 in the position.
Acclaimed to their wards as councillors are incumbents Wilmer Malcolm in Ward 1 and Stephen Nadolney in Ward 2.
Included in the electoral race for councillor seats for Ward 3 are newcomers Roy Shaw and incumbent Nestor Rizok, Ward 4 are newcomers Raymond Watton, Greg Wlasichuk and Nichos Brading and incumbent Connie Forbes, Ward 5 is incumbent Jesse Larocque and newcomer Arnie Pedersen and Ward 6 are incumbent Bradley Wyatt and newcomer Keith Tucker.
The Pine River LUD will consist of Debbie Soloway and Leanne Marceniuk by acclamation and the Mafeking LUD will be represented by Myrna Tucker, also by acclamation.
Unfortunately, with no one putting their name in for the Birch River LUD and one seat in the Mafeking LUD also vacant, following the election council will have to find someone to appoint to these committees.
Current Birch River LUD committee member Danielle Mosiondz has chosen not to run.

Swan Valley School Division

Electors in the Municipality of Swan Valley School Division select seven trustees from three wards when they head to the polls. Wards 1 and 2 select two trustees and Ward 3 select three. From those elected to the board, the trustees themselves select who will act in the chair and vice-chair positions.
Elected by acclamation in Ward 1 were incumbents Kelli Riehl and Vivian Rooks and in Ward 2 were incumbents Laurie Evans and Kathy Highmoor.
However, Ward 3 residents will have the opportunity to vote with incumbents Gary Wowchuk, Bill Schaffer and Donna Burghart as well as newcomers Donna Potts and Lynda Parsons vying for trustee positions.
Current trustees Brett Stephen and Sharla Haluschak have chosen not to run.

Find out more
Want to know more about the candidates running in the 2018 Municipal and School Board elections? We are busy working on our special Voters Guide which will be published in the Oct. 9 edition of the Star and Times.