728 x 90

Fine Arts Festival

img

The award winners for the 2018 Swan Valley Fine Arts Festival are:
VOCAL
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Swan Valley Festival Trophy; Solo Voice; Trinity Janzen
• Royal Purple Scholarship; Junior Solo; Katie Smith
• Swan Valley Festival Trophy; School Choir; Taylor School Choir
• Swan Valley Festival Trophy; Vocal Ensemble; Trinity Janzen and Talia Janzen
PIANO
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Lloyd & Betty Bertram Memorial Trophy; Beginner as of Sept of current year; Addison Peters
• Gordon & Carolle Cowan Scholarship & Music Medal; Pre Grade 1; Ava Walker
• Bernadene E. Rasmussen Trophy; Grade 1 - 2 solos from recognized exam list; Jaymen Nunn
• Bernadene E. Rasmussen Trophy; Piano Solo Grade 3; Jenna Smith
• Corinne Besselt Memorial Trophy; Piano Solo Grade 5 - 2 solos from recognized exam list; Kayden Nunn
• Jean Chapple Memorial Scholarship & Trophy; Piano Solo composed by JS Bach; Kylan Nunn
DANCE
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Swan Valley Festival Trophy; Folk Dance; Kemi Bulycz -Volyn
• Swan Valley Credit Union Trophy; Community Dance Group; Hillman Dance Studio – Blood in the Cut
• Valley Bearing and Auto Trophy; Tap or Jazz Group; Swan School of Dance - Believer
• Lillian Klemetski Memorial Award; Ukrainian Dance - Adjudicator Choice; Dolyna Ukrainian Dance - Pryvit
SPEECH ARTS
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Beta Sigma Phi Award; Speech Choir - K to Grade 4; CBF Christian School Gr 2/3 Class
• Swan Valley Festival Trophy; Speech Choir Grades 5 - 8; CBF Christian School Gr 5/6 Class
• Star & Times Award for Best Reading; Best Reading; Noah Gnida
• Swan Valley Fine Arts Trophy; Prepared Speech, Public Speaking; Leah Graham
• 4-H Public Speaking Trophy Junior; Gr. 3-6 4-H member only; Raelynn Graham
• 4-H Public Speaking Trophy Senior; Gr. 10-12 4-H member only; Emma Stinson
BAND
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Swaiko Trophy; Junior Band Solo; Riley Negrave and Erin Forman
• Swan Valley Community Band Trophy; Junior Ensemble; Minitonas Middle Years "Jazzmanian Devils"
• Dr. & Mrs. Pickup Trophy; Senior Ensemble; SVRSS Grade 9 Percussion Ensemble
• Swan Valley Fine Arts Festival Trophy; Beginner Band; Minitonas Grade 6 Concert Band
• Band Booster Club Trophy; Junior Band; ESRSS Grade 8 Concert Band
• TD Canada Trust Trophy; Senior Band; SVRSS Senior Jazz Band
• Swan Valley Fine Arts Festival Award; Outstanding Recorder; Birch River School Grade 3-5 Recorder Ensemble
VISUAL ARTS
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• 10 Adjudicator's Choices; Suzanne May, Rian Ross, Porter Nemetchek, Nevaeh Graham, Eileen Seib, Kylie Hart, Blair Connell, Laura May, Maliya Graham, Heida Zastre
• "Best" of Visual Arts Festival Award; Chosen by adjudicator & Visual Arts Chair; Karen Shykitka - "Mother"
GENERAL
Results are listed as award name; purpose of award or award category; 2018 recipient.
• Swan Valley Festival Trophy; Instrumental Solo; Calleigh Pritchett
• Lloyd C. and Betty Bertram Scholarship; Katie Smith
• Ted & Gwen Goodman Memorial Scholarship; Jenna Smith
• SVFAFA Honorarium; any participant moving to provincials; Raelynn Graham, Matthew Klekta, Sarah Klekta, Leah Graham, Emma Stinson (Speech Arts) Trinity Janzen (Vocal)
• David Terekoff Memorial Scholarship; any participant moving to provincials; Raelynn Graham, Matthew Klekta, Sarah Klekta, Leah Graham, Emma Stinson (Speech Arts) Trinity Janzen (Vocal)
• Knights of Columbus Trophy; Soloist - Voice, piano or organ; Jesse Janzen
• Kathleen Barrett Memorial Scholarship; Outstanding band participan; Autumn Klekta

img
Jakki Lumax
REPORTER
img